Słuchowiska ambisoniczne

Produkcja Słuchowisk ambisonicznych dla dzieci niewidomych

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i w marcu 2022 roku zaprezentowało jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne. Udźwiękowienie 360°, imitujące autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni, dało słuchaczom możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuli się nie tylko obserwatorami, ale i uczestnikami wydarzeń.

Specjaliści w dziedzinie ambisonii w PCSS przygotowali do wielokanałowej projekcji dwa słuchowiska, których proces udźwiękowienia był skrupulatnie konsultowany z tyflopedagogami, znającymi potrzeby i zdolności słuchowe osób niewidzących.

Do prezentacji produkcji specjaliści PCSS wykorzystali instalację sferyczną o średnicy 5 metrów, składającą się z 30 głośników. Instalacja ta została zbudowana na potrzeby prezentacji w ośrodku.

Dźwięk przestrzenny jest szczególnie ważnym elementem w rehabilitacji, wczesnej edukacji oraz podstawowej komunikacji osób niewidomych i słabowidzących z otaczającym ich światem. Imitacje dźwiękowe autentycznych przestrzeni akustycznych (sklepy, lotniska, ulice, dworce kolejowe) są podstawowym sposobem i pierwszym etapem pomocy w nauce orientacji w przestrzeni. Wówczas dzieci w sposób bezpieczny mają możliwość dokonywania pierwszych prób integracji, jak i rozwijania umiejętności słuchowej orientacji w przestrzeni, nie narażając się na niebezpieczeństwa. 

Oprócz aspektów czysto użytkowych, dźwięk to również medium dające rozrywkę osobom niewidomym, a słuchowiska nazywane są często „Netflixem dla niewidomych”. Technologia ambisoniczna pozwoliła na wzbogacenie klasycznej formy słuchowiska.

Zespół:

Marek Jakubowski (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Dzieci Niewidomych) – konsultacje specjalistyczne w udźwiękowieniu dla osób niewidomych

Gabriela Jelonek – scenariusz i reżyseria słuchowiska „współczesny kopciuszek”

Wojciech Raszewski – udźwiękowienie ambisoniczne

Jan Skorupa – udźwiękowienie ambisoniczne

Anna Szamotuła (Festiwal Słuchowisk) – dostarczenie i przygotowanie słuchowiska „Żaba nie Śmieszka”